Perfumy - warto wiedzieć więcej! (część II)

 • Piramida zapachu - jak ją czytać i o czym nas informuje
 • Przedstawienie prawidłowego sposobu używania perfum
 • Informacje pomagające w sprzedaży perfum z aktualnego katalogu Oriflame
 • Wskazówki pomagające przedłużyć trwałość perfum
Dodano dnia 20.11.2014, przez Biuro Regionalne Oriflame nr 2 Częstochowa


W poprzedniej części wpisu na temat perfum (przejdź) omówiliśmy rodzaje kosmetyków zapachowych, trwałość poszczególnych produktów oraz wyjaśniliśmy skróty i oznaczenia, które można zobaczyć na opakowaniach. W II części jeszcze bardziej zgłębimy tematykę perfum i zapachów. Pomożemy Wam zrozumieć o czym informują nas opisy nut zapachowych oraz podpowiemy jak i które miejsca ciała należy spryskiwać perfumami aby lepiej utrwalić ich zapach.

Perfumy i zapachy od Oriflame

Piramida zapachu


Często czytając opisy perfum możemy natknąć się na tzw. piramidę zapachu. Stanowi ona złożony zbiór informacji, który pomaga zrozumieć charakter, a przede wszystkim fazy rozwoju i trwałość kompozycji. Piramida stanowi przedstawienie założenia mówiącego o różnych szybkościach odparowywania składników zawartych w perfumach. Dzięki niej można z łatwością przewidzieć moment, w którym dane aromaty się uaktywnią, a inne wyciszą na skutek całkowitego utlenienia.

Piramida zapachu składa się z 3 stopni: nuty głowy (określanej także nutą górną), nuty serca (nuta środkowa) oraz nuty bazy (nuta dolna).
 • Nuta głowy to tzw. góra zapachowa czyli pierwsze aromaty, które poczujemy zaraz po spryskaniu ciała perfumami. Z początku bywa intensywna, jednak szybko łagodnieje aby po maksymalnie 30 minutach ulotnić się w całości. Stanowi wizytówkę zapachu, to na jej podstawie często podejmujemy decyzję czy podobają nam się dane perfumy i czy zechcemy je kupić. Nuta głowy zazwyczaj składa się z owocowych aromatów, które nadają perfumom soczystości i rześkości.
 • Nuta serca rozpoznawalna jest już po ok. 10-15 minutach od momentu naniesienia zapachu na skórę. Stanowi główny, przewodni motyw perfum. To ona ustala charakter kompozycji oraz spaja jej wszystkie komponenty w jedną zgraną całość. Nuta serca zawiera z reguły kwiatowe i korzenne aromaty. Jej trwałość wynosi ok. 2-4 godziny.
 • Nuta bazy czyli tło zapachu to akordy najdłużej utrzymujące się na skórze. Charakteryzuje ją średnia/duża intensywność i bardzo powolny proces ulatniania się dzięki czemu zawdzięcza ona swoją niezwykłą trwałość - może być wyczuwalna przez kilkanaście godzin do nawet kilku dni! W jej składzie znajdziemy różnego rodzaju specjalne utrwalacze oraz cięższe, mocniejsze aromaty np. ambry, piżma czy drzewa sandałowego.


 • Znając te zasady już zawsze będziecie wiedzieć czego możecie się spodziewać po danym zapachu i potrafili przewidzieć jego rozwój. Wiedza ta z pewnością okaże się dla Was bardzo pomocna i to nie tylko przy wyborze perfum dla siebie! Staniecie się profesjonalnym doradcą dla swoich znajomych oraz klientów! Dokładne opisy wód perfumowanych i toaletowych od Oriflame znajdziesz u nas na stronie w dziale poświęconym zapachom - przejdź tam już teraz.

  Używanie perfum


  Wydaje się że spryskiwanie skóry perfumami to bardzo banalna, prosta czynność, która nie ma większego znaczenia. W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej, dlatego warto poznać sposoby i miejsca na ciele, które najlepiej reagują z produktami zapachowymi. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoje perfumy będą intensywniejsze i dłużej wyczuwalne.

  Gdzie stosować?

  Większość osób najczęściej spryskuje perfumami szyję. Nie jest to błąd jednak istnieje jeszcze kilka innych punktów, które idealnie sprawdzą się w roli naturalnych utrwalaczy. Zaliczamy do nich najcieplejsze obszary skóry czyli takie, w których najlepiej wyczuwasz tętno. Wśród nich znajdują się: wewnętrzna strona nadgarstka, zgięcia kolan i łokci, kark, tors (u mężczyzn), dekolt (u kobiet) oraz miejsca za uszami (tu zdania są podzielone ze względu na fakt, iż przy szybko przetłuszczającej się skórze głowy zapach perfum może się w niewłaściwy sposób przekształcać powodując nieprzyjemną woń). Spryskiwać można również wilgotne włosy (które są świetnym nośnikiem zapachu) jednak zalecamy aby używać do tego odpowiednio przeznaczonych kosmetyków. Zawarte w perfumach substancje (np. alkohol) mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie włosów.

  WSKAZÓWKA NR 1
  Nanoś zapachy na skórę - nigdy na ubranie lub biżuterię! Tkaniny nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi substancji zapachowych, często opóźniają ten proces. Co gorsza, niektóre użyte przy produkcji składniki mogą wyrządzić trwałe szkody na materiale jak np. plamy czy odbarwienia!

  WSKAZÓWKA NR 2
  Przesuszona skóra słabiej utrzymuje obce zapachy, dlatego jeśli masz taki problem albo chcesz jeszcze bardziej wzmocnić działanie perfum pamiętaj, aby przed ich użyciem wsmarować w wybrane miejsca odrobinę bezwonnego kremem nawilżającego!

  WSKAZÓWKA NR 3
  Największą trwałość zapachu otrzymasz stosując zamiast bezwonnego - aromatyzowany krem z tej samej serii co perfumy. To samo tyczy się dezodorantów, mgiełek, żeli do mycia ciała, mydeł oraz talków.

  WSKAZÓWKA NR 4
  Przy testowaniu: nie rozcieraj perfum w nadgarstkach ani nie machaj specjalnym papierkiem po spryskaniu go. Może to zniekształcić ich prawdziwy zapach, a w przypadku tarcia skóry wywołać jej podrażnienie. Zamiast tego cierpliwie chwilę odczekaj (a najlepiej ok. 30-40 minut) i wtedy zapoznawaj się z rozwiniętymi już aromatami.

  Nawiązując do wskazówki nr 4 - wiele osób wybiera perfumy szybko, nie czekając aż zapach wejdzie w kolejne fazy i w pełni pokaże swój charakter. Jeśli masz możliwość spryskaj nadgarstek perfumami lub kup ich próbkę. Po użyciu daj aromatom czas na uwolnienie się, powoli zapoznawaj się z nowymi zapachami. To samo doradzaj swoim klientom - jeśli dobrze poznają wybraną kompozycję, potem nie będą zawiedzeni jeśli jednak okaże się, że nie spełnia ona ich oczekiwań.

  W części 3


  W ostatniej części wpisu na temat perfum opiszemy rodziny zapachów oraz postaramy się opowiedzieć Wam trochę o kilku najczęściej używanych składnikach przy komponowaniu zapachów. Wróć do strony głównej naszego bloga

podziel się swoją opinią Wyraź swoje zdanie lub zapytaj o właściwości produktu.
dodaj opinię / zadaj pytanie
Twoja ocena (opcjonalnie):


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z publikowaniem komentarza. Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Regionalne Premium Oriflame nr 2 w Częstochowie, ul. Mirowska 14, Częstochowa.
Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych.


Oświadczam iż zapoznałem się z regulaminem korzystania ze strony kosmetyki.czest.pl
Twój komentarz został wysłany i oczekuje na publikację.

Nie ma jeszcze żadnych opinii. Podziel się z nami swoją opinią, skomentuj produkt!