Perfumy - warto wiedzieć więcej! (część I)

  • Znaczenie skrótów umieszczanych na flakonach i opakowaniach
  • Rodzaje zapachów, a stężenia olejków zapachowych
  • Trwałość kosmetyków zapachowych
Dodano dnia 08.10.2014, przez Biuro Regionalne Oriflame nr 2 Częstochowa


Przeglądając katalog Oriflame znajdziemy szeroką ofertę kosmetyków zapachowych spośród, których możemy wymienić m.in. wody toaletowe i wody perfumowane. Większość z nich posiada na swoich opakowaniach międzynarodowe oznaczenia, które potrafią być niejasne i ciężkie do zrozumienia. Co więcej problem z doborem perfum nieraz dodatkowo narasta podczas czytania opisu zapachu czy testowania go na swojej skórze. Mamy nadzieję, że seria wpisów poświęcona perfumom pomoże rozwiać wszelkie niejasności na ich temat i sprawi, że odtąd zakupy staną się łatwe i zawsze trafione.

Oferta zapachów od Oriflame

Oznaczenia mówiące o rodzaju zapachu


Zacznijmy od rodzajów zapachów, które rozróżnia się na podstawie ich stężenia olejków zapachowych.

Ekstrakt perfum

Widząc na flakonie napis Extrait de Parfum masz do czynienia z ekstraktem perfum. Charakteryzuje się on najwyższym dostępnym stężeniem olejków, które sięga nawet 50-60%. Są niezwykle rzadko spotykane i bardzo drogie - znajdziesz je tylko w ekskluzywnych perfumeriach.

Perfumy

Oznaczenie Parfum mówi nam o tym, że we flakonie znajdują się perfumy. Stężenie olejków zapachowych waha się w nich między 20, a 40%. Są bardzo trwałe i wydajne - już niewielka ilość sprawia, że przez cały dzień są dobrze wyczuwalne. W ofercie Oriflame znajdziesz intensywne i niezwykle kobiece perfumy z serii Giordani Gold - piękną Essenzę.

Woda perfumowana

W wodach perfumowanych (Eau de Parfum, EDP) stężenie zapachu wynosi ok. 15%. Dzięki swoim właściwościom (ich intensywny zapach utrzymuje się do 5-6 godzin) i przystępnej cenie cieszą się sporą popularnością na całym świecie. Wody perfumowane znajdziesz również w ofercie Oriflame. Oto kilka z nich: Divine Sensual, More by Demi, Paradise oraz Amber Elixir.

Woda toaletowa

Wody toaletowe (Eau de Toilette, EDT) posiadają ok. 10% olejków zapachowych. Wymagają ponownego użycia w ciągu dnia, ponieważ utrzymują się do 4 godzin od momentu spryskania nimi ciała. Z reguły wody toaletowe dostępne są również w wersji podróżnej lub w formie roletki - dzięki temu swój ulubiony zapach możesz mieć zawsze przy sobie. To wszystko oferuje także Oriflame, kolekcja wód toaletowych tej marki jest naprawdę bogata. Zapoznaj się z niektórymi zapachami: Enigma, Architect, Muse, Power Woman i Voyager Woman.

Woda kolońska

Eau de Cologne, w skrócie EDC, to woda kolońska. Ma bardzo niskie stężenie zapachu, które waha się między 3-5%. Są dosyć tanie, ale niestety nietrwałe.

Woda odświeżająca

Ostatnim rodzajem jest woda odświeżająca (eau fraîche,E/F, eau de solide, EDS. Składa się ona z 1-3% olejków zapachowych. Pomimo, że mgiełki szybko się ulatniają idealnie nadają się do szybkiego odświeżenia, są praktyczne również latem - spryskanie nimi ciała przynosi uczucie ochłodzenia w ciepły dzień.

Woda po goleniu

Spotkać możemy się również z wodą po goleniu (After Shave, A/S, ASH) jednak jej zadaniem nie jest nadawanie ciału długotrwałego zapachu. Ze względu na dużą zawartość alkoholu w swoim składzie sprawdza się świetnie jako środek do dezynfekcji skóry po goleniu.

Inne skróty widniejące na opakowaniach kosmetyków


Oglądając buteleczkę lub pudełko po perfumach, czy jakikolwiek inny kosmetyk, z pewnością natkniesz się na wiele więcej skrótów pochodzących z języka francuskiego, włoskiego lub angielskiego.

Co oznacza zapis fl. oz.?

Na każdym flakonie znajdziesz oznaczenie "fl. oz." (zapis możliwy także bez kropek lub w odwrotnej kolejności). O czym ono nas informuje? Rozwijając ten skrót otrzymamy fluid ounce czyli miarę objętości podawaną w uncjach. Teraz widząc na opakowaniu informację 1.0 fl. oz. będziesz wiedzieć, że dany kosmetyk ma pojemność 30 ml, 1.7 fl. oz. oznacza 50 ml, a 3.4 to 100 ml.

Dla kobiet czy dla mężczyzn?

Kolejnym istotnym oznaczeniem jest to, które informuje nas dla kogo przeznaczone są dane perfumy. Widząc napis pour femme, donna lub her masz do czynienia z damskim zapachem. Męskie kosmetyki oznaczane są określeniami pour homme, uomo lub him.

Często perfumy stanowią jeden z elementów całej serii kosmetyków do ciała o danych nutach zapachowych. Żeby wiedzieć co możesz dokupić np. do swojej ulubionej wody toaletowej przeczytaj uważnie poniższą listę.
  • dezodorant w sztyfcie - deodorant stick, DST,
  • dezodorant w sprayu - deodorant spray, DSP,
  • dezodorant w kulce - deodorant roll-on,
  • balsam do ciała - body lotion, BL,
  • żel pod prysznic - shower gel, SG,
  • balsam po goleniu - after shave balm, ASB.

W następnej części


W kolejnej części dokładnie omówimy tzw. piramidę zapachu oraz powiemy jak i na jakie miejsca należy nanosić perfumy! Wróć do strony głównej naszego bloga

podziel się swoją opinią Wyraź swoje zdanie lub zapytaj o właściwości produktu.
dodaj opinię / zadaj pytanie
Twoja ocena (opcjonalnie):


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z publikowaniem komentarza. Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Biuro Regionalne Premium Oriflame nr 2 w Częstochowie, ul. Mirowska 14, Częstochowa.
Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych.


Oświadczam iż zapoznałem się z regulaminem korzystania ze strony kosmetyki.czest.pl
Twój komentarz został wysłany i oczekuje na publikację.

Nie ma jeszcze żadnych opinii. Podziel się z nami swoją opinią, skomentuj produkt!